Časté dotazy (FAQ)

Kdo za stránkou stojí?

Stojí za ní jeden nadšenec, také fotograf. Není za ní schována velká ani malá firma. Všechny informace, včetně těch zákonných povinných, je možné najít v sekci Kontakt. Informace o tom, proč a co mě vedlo k založení této stránky pak v Mém příběhu.

Musím se registrovat?

Pro normální nákup fotografie nikoliv. Emailem Vám dokonce přijde odkaz pro možnost sledování stavu Vaší objednávky. Registrací nicméně získáte výhody jako ucelený přehled všech Vašich objednávek, možnost si nastavit notifikace ohledně změny stavu objednávky a také možnost automaticky vyplnit například adresu pro dodání v případě častějších nákupů.

Pokud máte zájem fotografie prodávat, je registrace povinná.

S kým jsou sdíleny moje osobní údaje?

Ochrana osobních údajů je priorita. Údaje jsou vždy sdíleny s nutným minimem společností pro splnění závazku plynoucí z objednávky. Například poštou, v případě, že chcete doručit balíček, ale jen v rozsahu nutném pro doručení.

Všechna data jsou pak uložena na discích provozovatele serverového řešení wedos cz, kde ale nedochází k jejich dalšímu zpracování. Žádná osobní data tak například nejsou předávána reklamním společnostem.

Dodáváte do zahraničí?

Aktuálně nikoliv, je s tím spojená poměrně náročná administrativa.

Proč neposíláte na dobírku, a co platba kartou?

Na dobírku nezasílám z prostého důvodu - fotografie se musí po objednání vytisknout a pak odeslat. V případě, že by zákazník zboží nepřijal, zbyde mi doma zbytečná fotografie, kterou nemusí nikdo chtít. To není jako nabízet k prodeji pračku. Tyto situace bych pak musel vykrýt navýšením cen a to by se dotklo všech, což zatím nechci.

Platba kartou je aktuálně nedostupná čistě z finančního hlediska. Provoz platební brány také něco stojí, stejně tak poplatky z každé platby. O tyto náklady bych musel navýšit ceny, což zatím nechci. Bude-li však obchod prosperovat, platbu kartou přidám.

Ve způsobu doručení je jen Česká Pošta, co PPL a další?

Problém s PPL a dalšími službami je ten, že člověk/firma musí být jejich partnerem. Tomuto se prozatím chci vyhnout. Proto zasílám pomocí České Pošty, se kterou zdaleka nemám tak hrozné zkušenosti jak se všude tvrdí. Služby jako "zásilkovna" zvažiji, ale je u nich poměrně výrazné omezení velikosti balíčku.

Na účtence nejsou kódy pro EET, jakto?

Nutnost vydávat účtenku s EET kódy (BKP, FIK) je pouze pro hotovostní převod. Jelikož platba za fotografie probíhá převodem, je dohledatelná a tedy není povinností evidovat účtenku v EET.

Prodáváte digitální data?

Ne. Smysl a cíl tohoto webu je nabízet k prodeji přímo vytištěné fotografie. Pokud však bude (primárně ze strany fotografů) zájem nabízet k prodeji i digitální data, nevylučuji rozšíření nabídky.

Lze objednat i fotografii či fotoobraz ve větší než nabízené velikosti?

Velikost fotografie a fotoobrazu je vždy dána rozlišením fotografie, kterou nahraje fotograf. Stejně tak je přihlédnuto k technické kvalitě fotografie, například k ostrosti. Objednání fotografie větší velikosti je teoreticky možné, ale může mít za následek nižší kvalitu tisku. Pokud jste ochoten toto riziko akceptovat, rád zajistím tisk fotografie ve větší velikosti. U takovéto fotografie ale nelze uplatit případnou reklamaci z důvodu nekvalitního tisku.

Můžu si zkontrolovat barevnost fotografie před objednáním velkého formátu?

Ano, samozřejmě. Dokonce to i doporučuji. Na email info@pictarium.cz mi pošlete číslo fotografie (je vidět v adresním řádku prohlížeče při zobrazení detailu fotografie) nebo přímo odkaz na danou fotografii s požadavkem na tisk náhledové fotografie.

Vytištění fotografie pak provádím po úhradě nezbytných nákladů na zajištění tisku. Fotografie je velikosti 10x15 cm a bude doručena přímo na Vámi zadanou adresu. Cena fotografie je dána ceníkem fotolabu + dopravou z fotolabu na místo určení.

Nedoporučuji fotografii stahovat z internetu a tisknout na vlastní tiskárně nebo v jiném fotolabu, tisk nemusí odpovídat dodané fotografii.

Můžu si zkontrolovat kvalitu fotografie před objednáním velkého formátu?

Ano, samozřejmě. Pokud máte pochybnosti o kvalitě fotografie, zejména její ostrosti a podobně. Na email info@pictarium.cz mi pošlete číslo fotografie (je vidět v adresním řádku prohlížeče při zobrazení detailu fotografie) nebo přímo odkaz na danou fotografii s požadavkem na kontrolu fotografie.

Na Vámi zadanou adresu Vám poté odešlu fotografii v plné kvalitě doplněnou o ochrané známky, které znemožní další tisk, nicméně budete mít možnost si zkontrolovat fotografii před samotným tiskem.

Je nutné upozornit, že takto zaslanou fotografii nemůžete dále prodávat nebo nabízet k tisku. V opačném případě by se jednalo o porušení autorského zákona se všemi důsledky.

Jak dlouho po objednání můžu fotografii očekávat?

Doba dodání se skládá z několika částí. První je čekání na přijetí platby, to se může, v závislosti na bance, pohybovat v rámci hodin až dne. Až po přijetí platby dochází k odeslání fotografie do tisku (pokud tedy na fotografii spěcháte, uhraďte částku co nejdříve). Z fototiskárny jsou fotografie dostupné zpravidla do 3 až 4 dnů. Hned poté fotografie odesílám na Vámi zadanou adresu, kde je potřeba opět počítat s dodací dobou jednotlivých přepravních společností.

Je možné osobní vyzvednutí?

Ano je, v městě Brně. Nicméně, v mém případě neexistuje pevná provozovna s pevnou otevírací dobou. Je však možné se domluvit na předání z ruky do ruky v pracovní dny (výjimečně i o víkendu) v centru města Brna.

Pro fotografy

Jak nahraji fotografii?

Prvně je potřeba se registrovat jako fotograf (pokud jste se omylem registrovali jako normální uživatel, je možné profil fotografa aktivovat v nastavení po přihlášení), přihlásit se a nahoře v odkazech zvolit možnost "Nahrát fotku". Po úspěšném nahrání ještě vyplňte potřebné údaje jako například název a nezpomeňte fotografii uložit.

Zůstanou mi vlastnická práva k fotografii, kterou nahraji k prodeji?

Ano! Fotografie je Vaše. Jediné co mi poskytujete nahráním fotografie jsou práva s fotografií nakládat tak, abych ji mohl (jednoduše řečeno) prodat. Zároveň máte jistotu, že prodej bude probíhat pouze za pomoci tohoto portálu a nijak jinak - nenahraju tedy třeba Vaší fotografii do fotobanky.

Musím nahrát jen své fotografie?

Ano, i ne. K fotografiím, které nahráváte musíte mít práva, která toto nahrání umožní. Nelze třeba tedy stáhnout fotografii z internetu a bez vědomí autora jí nabízet k prodeji. Nicméně, můžete od kolegy fotografa, který se například nechce registrovat, získat souhlas s prodejem a fotografii nahrát za něj.

Také je potřeba myslet na to, že kromě autorských práv k fotografii, nebo svolení autora fotografie, je potřeba mít souhlas od všech osob, které jsou na fotografii rozpoznatelné, popřípadě od osob, které mají autorská práva například k architektuře (vzpomeňme na stokrát v médiích zmíněný Ještěd).

K čemu všemu bude moje fotografie sloužit?

Fotografii, kromě prodeje, můžu použít k propagaci webové stránky v reklamě a tím zvýšení potencionální návštěvnosti (například na Facebooku).

Jaké fotografie můžu nahrát?

Jednoduše řečeno, můžete nahrát takovou fotografii, kterou byste si sami pověsili na zeď. Pokud je Vaše odpověď nevím, ne, možná či nejisté ano, není to ta správná fotografie. Nahraná fotografie by také měla splňovat určité technické kvality, minimální rozměr a také být bez loga či jiného podpisu.

Jaké technické parametry musí fotografie splňovat?

V prvé řadě je to minimální velikost. Ta je stanovena tak, že kratší strana musí mít délku alespoň 1600 px. Dalším parametrem je ostrost, barevnost a celkový dojem z fotografie. Formát fotografie JPG, barevný profil sRGB nebo Adobe RGB, komprese 95 a vyšší.

Nahrál jsem fotografii, ale nikde nemůžu najít kategorie?

Fotografii do kategorií přiřazuji vždy já. Pokud Vaše fotografie spadá do kategorie, která ještě neexistuje, nebojte, kategorii vytvořím v průběhu schvalování.

Proč se má fotografie nabízí k prodeji v malém formátu?

Velikost nabízených tiskových variant vychází vždy z kvality a velikosti Vaší fotografie. Pokud nahrajete fotografie nekvalitní, v malém rozlišení, s vysokým šumem, je i maximální možná velikost k tisku omezena. Pokud chcete, aby se Vaše fotografie nabízela v co největším možném formátu, nahrávejte vždy kvalitní fotografie v plném rozlišení.

Co to je provizní systém, jak probíhá výplata provize?

Podrobné infomace o provizním systému lze nalézt zde.

Výplata provize za úspěšný prodej fotografie pak probíhá na základě podané žádosti v profilu registrovaného uživatele-fotografa.

Jak jsou mé fotografie chráněny proti odcizení?

Na serveru jsou vždy umístěny pouze fotografie, které slouží k náhledu či zobrazení na internetové stránce. Fotografie, které jsou v plné kvalitě pro tisk jsou stahovány a jsou uloženy takzvaně offline mimo server.

Co je to "rating" fotografie a jak ho ovlivnit?

Rating, neboli hodnocení, fotografie je procentuální vyjádření kolik fotografií z celkového počtu všech nabízených má méně nebo stejně bodů jak daná fotografie.

Počet bodů je dán celkovým počtem zobrazení se započtením jisté váhy ostatních fotografií v systému, počtu prodaných kusů fotografie a jejich velikosti a také hodnocení fotografie ostatními uživateli portálu. Váha a přesný výpočet bodů je nicméně tajný.

Tato internetová stránka využívá pro poskytování služeb a základní měření návštěvnosti soubory cookies (více zde). Používáním stránek s tímto souhlasíte.
Mgr. Pavel Beran IČ: 06596363 info@pictarium.cz +420 608 462 725 > Kontakt <
> Časté dotazy (FAQ) <   > photoberry.cz < > nahledyonline.cz < > Můj příběh <
> Podmínky užívání portálu < > Podmínky výplaty provizí < > Obchodní podmínky < > Zpracování osobních údajů < > Cookies na stránce < > Provizní systém < > Varianty fotografií <
Fotografie: *
Před nahráním si prosím zkontrolujte, zda je fotografie ostrá, má kresbu v detailech a je opravdu zajívamá. Pověsili byste si Vy sami tuto fotografii na zeď ve formátu 90x60 cm a zaplatili za ní?
Maximální velikost souboru je 24 MB.
Velikost nejmenší strany fotografie musí být alespoň 1600 px.