Nápověda k variantám fotografie

Typ fotografie

Určuje základní dělení vytištěné fotografie na Papírovou fotografii a Fotoobraz. Zatímco u běžné papírové fotografie se předpokládá, že si kupující fotografii dále vhodně upraví (nalepení do fotoalba, umístění do pasparty), u fotoobrazu je fotografie již připravena k přímému pověšení na zeď. Fotoobrazy jsou doplněny háčky a dalšími nutnostmi pro jejich pověšení.

Rozměr fotografie

Rozměr fotografie určuje jakou bude mít fotografie po vytisknutí velikost. Rozlišujeme tři základní rozměry - Standardní, Čtvercový a Panoramatický. Je zároveň důležíté upozornit, že výsledná fotografie se může nepatrně, řádově v milimetrech, od zadaného rozměru lišit.

 • Standardní rozměr fotografie je zpravidla ten, kde se poměr stran blíží k číslu 3:2. Příkladem je, dnes již zcela zažitý a běžný, rozměr 10 x 15 cm.
 • Čtvercový rozměr je ten, kde jsou obě strany fotografie stejné délky. Ne každé fotografii však čtvercový rozměr sluší. Pokud nám fotograf neposkytne fotografii v odpovídajícím poměru stran, čtvercový formát u ní nenabízíme.
 • Panoramatický rozměr je speciální případ standardního rozměru, kdy fotografie dosahuje poměru stran čísla 2:1 a méně (fotografie je minimálně dvakrát tak dlouhá jako vysoká).

Materiál fotografie

Základní materiál fotografie je fotografický papír. V závislosti na tom, jaký typ fotografie zvolíte (jestli papírovou nebo fotoobraz) máte na výběr z několika gramáží fotopapíru a typu papíru.

Můžete si vybrat mezi dvěma typy fotografického papíru. Saténový papír, který si s barevností nezadá s lesklým papírem, ale strukturou připomíná papír matný, takže je méně náchylný na poškrábání a otisky, nebo lesklý papír, na kterém vyniknou barvy, ale zase je náchylnější na poškrábání a další manipulaci. Pro tisk se používají profesionální pigmentové inkousty, kde fotolab udává barevnou stálost až 100 let.

 • Papírová fotografie:
  • 240g saténový papír - základní fotografický papír vhodný pro další zpracování (například umístění do fotoalba nebo zarámování)
  • 240g lesklý papír - základní fotografický papír vhodný pro další zpracování (například umístění do fotoalba nebo zarámování)
  • 300g saténový papír - luxusnější fotografický papír, který je na omak pevnější a kvalitnější než leho lehčí bráška. Hodí se i na předávání fotky z ruky do ruky.
 • Fotoobraz:
  • 240g saténový papír - všechny fotoobrazy, které se tzv. lepí jsou vytištěny na 240g fotopapír a až poté nalepeny na podkladový materiál. Máte tak jistotu stálosti barev a profesionální tisk narozdíl od tisku přímo na podkladový materiál.
  • Deska Kapa - lehká pěnová deska, u které je mezi pevnými deskami použita pěna jako výplň. V závislosti na velikosti fotografie je tlouštka deska 5 mm nebo 10 mm. Jedná se nejdostupnější a nejlevnější variantu, jak fotografii umístit na zeď. Je potřeba myslet na to, že z boku obrazu je pak vidět výplň desky (šedá pěna) a deska je celkově náchylnější na případnou manipulaci. Nejlépe je tedy volit kombinaci s rámem nebo umístit fotoobraz na zeď a omezit další manipulaci.
  • Deska Gatorfoam - obdoba desky Kapa avšak pevnější. Tlouštka desky je vždy 5 mm bez rozdílu velikosti fotografie. Podobně jako u desky Kapa je z boku obrazu vidět výplň desky (tmavě šedá až černá pěna). Tato deska je také méně nachylnější na poškození a snese tedy o něco hrubší zacházení než Kapa.
  • Hliníková deska - narozdíl od předchozích desek se jedná o pevnou, hliníkovou desku, která si zajistí svou pevnost za téměř všech podmínek. Je také velmi tenká, jen 3 mm. Vzhledem k použitému materiálu se však jedná o desku velmi těžkou, je potřeba tedy myslet na bezpečné uchycení.
  • Plátno - fotografie je natištěna na profesionální bavlněné fotoplátno a následně napnuta na dřevěný rám. U tohoto tisku je nutné počítat s tím, že fotografie přesahuje takzvaně přes okraj obrazu a tedy některé detaily blízko k hranám obrazu nemusí být po vytištění vidět. Také se nejedná o tak čistý tisk jako v případě tisku na fotopapír - fotoplátno má svoji strukturu, která se podobá plátnům malířským.

Laminace fotografie

Při koupi fotografie či fotoobrazu je potřeba myslet na to, že fotografie je náchylná na poškrábání a není voděodolná. Nelze tedy například fotoobraz čistit mokrým hadrem.

Celkovou odolnost fotoobrazu lze zvýšit laminací. Laminace je speciální folie, která je napevno umístěna na fotografii a slouží jako vrchní ochraná vrstva. Fotoobraz s takovouto fotografií lze pak například čistit vlhkým hadrem a zároveň se zvyšuje jeho odolnost proti poškrábání a barevná stálost. Vzhledem k faktu, že laminace je speciální folie, může dojít k mírné změně barevných a kontrastních poměrů fotografie oproti fotografii bez laminace.

 • Saténová laminace - hladká fólie téměř bez struktury. Nemění výrazně vzhled fotografie.
 • Matná laminace - dodává fotografii matnější vzhled, snižuje viditelnost otisků na fotografii a ruší odlesky od světel či oken. Vzhled fotografie je o něco méně kontrastní.
 • Písková laminace - dodává fotografii hrubší, viditelný, povrch, který je hrubý i na dotyk. Snižuje viditelnost otisků na fotografii a ruší odlesky od světel či oken. Vzhled fotografie je o něco méně kontrastní.

Rámování fotografie

Fotografii umístněnou na jedné z desek Kapa nebo Gatorfoam lze nechat v určitých rozměrech i zarámovat do elegantního černého nebo stříbrného hliníkového rámu. Umístění do rámu povýší fotografii o úroveň výše a zvýší její odolnost.

Tato internetová stránka využívá pro poskytování služeb a základní měření návštěvnosti soubory cookies (více zde). Používáním stránek s tímto souhlasíte.
Mgr. Pavel Beran IČ: 06596363 info@pictarium.cz +420 608 462 725 > Kontakt <
> Časté dotazy (FAQ) <   > photoberry.cz < > nahledyonline.cz < > Můj příběh <
> Podmínky užívání portálu < > Podmínky výplaty provizí < > Obchodní podmínky < > Zpracování osobních údajů < > Cookies na stránce < > Provizní systém < > Varianty fotografií <
Fotografie: *
Před nahráním si prosím zkontrolujte, zda je fotografie ostrá, má kresbu v detailech a je opravdu zajívamá. Pověsili byste si Vy sami tuto fotografii na zeď ve formátu 90x60 cm a zaplatili za ní?
Maximální velikost souboru je 24 MB.
Velikost nejmenší strany fotografie musí být alespoň 1600 px.